2008. július 24., csütörtök

Fekete ribizli


A fekete ribizli gyógyhatását már a középkori európai szerzetesek is feljegyezték. Mit tartalmaznak hát ezek a bogyók, hogy gyógyhatását már ilyen korai időszakban felfedezték?Az érett bogyók dúskálnak az antioxidáns hatású, szabadgyökfogó, tumor ellenes színanyagokban. Különösen sok antocián, flavonoid és polifenol van benne. A fekete ribizli 100 grammjában csak antocián-származékokból (cianidin, delfinidin, kumarinsav stb.) több, mint 500 mg található, a többi antioxidánsról nem is beszélve. E tekintetben magasan veri az összes többi piros bogyós gyümölcsöt. Sok benne a karotin, a B1-, B2- és E-vitamin és természetesen a C-vitamin. 100 g gyümölcsben 130-170 mg C-vitamin van. Ennél több C-vitamin csak a csipkebogyóban található. Az emésztés szempontjából fontos pektin tartalma az almáéval vetekszik.Megdöbbentő, hogy milyen széles a benne található ásványi anyagok skálája! Jelentős a kobalt, rubidium, szelén, mangán, bróm, réz, cink, kálium, magnézium, foszfor, vas, nikkel, kalcium és kén tartalma is. Ezek az elemek mind szerves anyagként, azaz a szervezet által jól feldolgozható vegyületekként vannak jelen benne.
Fogyaszthatjuk köszvény, vizesedés, húgyúti panaszok, vérsavasodás és nemi problémák esetén. A fekete ribizli védi a nyálkahártyát, különösen a torok nyálkahártyáját. Nincs még egy olyan gyulladás gátló gyümölcs, mint a fekete ribizli. E tulajdonságát C-vitamin tartalmának és kiváltképpen annak köszönheti, hogy főzés közben sem mennek tönkre benne a vitaminok. Ez azzal magyarázható, hogy a ribizliben van egy másik vitamin, a PP-vitamin (nikotinsavamid), ami megvédi a C-vitamint az elbomlástól.Kúraszerűen alkalmazva csökkenti a krónikus fájdalmakat. Vitamintartalmánál fogva a meghűléses megfázások kiváló természetes gyógyszere.Jelentős a kalcium- és vastartalma miatt segít a vörösvértest-képzésben. Gyermekek és nők vashiányos vérszegénysége esetén ugyancsak hasznos a fogyasztása.Méregtelenítő és vízhajtó hatású. Rendszeres fogyasztása mellett csökkenti a vér kórosan magas koleszterinszintjét. Segíti a bélflóra egészséges alakulását. Sokat beszélünk ma a szervezet elsavasodásáról. Itt a kitűnő szer a kezelésére, megelőzésére! A ribizliben található anyagok a sejtek anyagcseréjében jelentős szerepet kapnak, így általános egészségjavító, immunerősítő szerként is ajánlják. Egyes kutatók szerint a Candida gomba okozta bajok kezelésében is jó eredményeket lehet vele elérni.
Vizsgálják érelmeszesedés, ízületi gyulladás, reuma, prosztatarák ellenes hatását, a menopauzában kifejtett hatását, de a sort még jócskán lehetne folytatni a korral járó különböző bajokkal. Felfedezték Parkinson-kór ellenes és az időskori demenciát megelőző hatását is.Magjának olaja gamma-linolsavat tartalmaz. A gamma-linolsav egy fontos telítetlen zsírsav. Hiánya csökkenti a bőr nedvességmegtartó- és ellenálló-képességét és így hajlamosít a neurodermitis nevű bőrgyulladásra. Levelének kedvező hatású hatóanyagai a különböző flavonoidok, proantocianidinek, illóolajok, cseranyagok és a rutin. Mindezek hatására levelének teája vizelethajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású. Jól csillapítja az ízületi és reumás panaszokat. Hólyag és vese- illetve prosztatabetegségekre is ajánlják. Friss levelei szétdörzsölve enyhítik a rovarcsípések okozta kellemetlenségeket.

Forrás: www.biofidel.hu

4 megjegyzés:

Névtelen írta...

Valóban nagyon egészséges, mindenkinek csak ajánlani tudom a feketer9bizlit. Én szörpnek készítem el, minden nap reggel éhgyomorra 3 dl-t fogyasztok.

Névtelen írta...

Én is csak ajánlani tudom a
feketeribizli-t. Minden nap nem, de 2 naponta reggel mindig fogyasztom.

Névtelen írta...

ha ilyen sok mindenre jó, az orvos miért nem ajánlja a gyógyszer mellé?

Névtelen írta...

Mert a gyógyszergyarak jobb jövedelmet hoznak nekik!